Covid-19 Testi Çalışma Hayatının Canını Sıktı!
(30.10.2020)
Covid-19 testi pozitif çıkan bir çalışan iseniz, 14 günlük raporunuz düzenleniyor ve karantina süreciniz başlıyor...

Covid-19 testi pozitif çıkan bir çalışan iseniz, 14 günlük raporunuz düzenleniyor ve karantina süreciniz başlıyor. Karantina süreciniz bittikten sonra tekrardan test yaptırarak testinizin negatif çıktığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Bu durumda devlet hastaneleri herhangi bir şikayetiniz yok ise tekrardan size test yapmıyor. Yani pozitif çıkan hasta 14 günden sonra normal yaşantısına dönebiliyor.

Covid-19 virüsü nedeniyle hasta olmuş kişi sayısı tüm dünyada 44,5 milyonu aşmış durumda. Ne yazık ki hala aşı veya kesin tedavisi bulunamadı ve öngörülebilir bir son bulma tarihi de verilemiyor.Ülkemizde ise toplam vaka sayısı 369 bin rakamını aşmış durumda. Ölümle sonuçlanan vaka sayısı ise 10 bin rakamını geçti. İyileşen hasta sayımız 319 bin kişi kayıtlara geçmiş durumda.Covid-19’un virüsünün çalışma hayatımıza getirdiği tek kötü taraf işletmelerin kapalı olması veya ekonomik kayıpları değil, çalışanların risk altında olmasının yanında test aşaması ve sonrası yaşanan en ciddi sıkıntılardan biri. İşte yaşananlar;

Testi pozitif çıkanın raporu yeni düzenlendi

Covid-19 virüsüne yakalanmış olan bir çalışan testinin pozitif çıktığını öğrendikten sonra işyerine bir iş göremezlik raporu sunmak durumunda kalıyor. Haliyle bir ay öncesine kadar sistem tarafından otomatik rapor düzenlenemediğinden tekrardan sağlık kuruluşuna müracaat ederek rapor yazdırıyordu. Haliyle bu kişi tekrardan toplum içerisine çıkmak zorunda kalarak, belki de bir başkasına virüs bulaştırmış oldu.

Neyse ki bu durumun önüne geçmek için Çalışma Bakanlığımız geçte olsa bir önlem aldı ve Covid-19 pozitif çıkan çalışanların raporlarının otomatik olarak düzenlenmesini sağladı.

Tabi bu sistem Mart ayından itibaren devreye alınabilir miydi diye sormaktan kendimi alamıyorum ama sanırım karar mercileri de virüs etkilerinin bu kadar uzun süreceğini tahmin edemediler.

Test yaptıran covid-19 pozitif hastası çalışmaya devam ediyor!

Devlet hastanelerine yüksek ateş, halsizlik ve kuru öksürük şikâyeti ile giden her hasta Covid polikliniklerine yönlendiriliyor. Burada kişilerin öncelikle kan tahlilleri ve tomografilerine bakılıyor. Sonrasında ise lüzum görülmesi halinde sürüntü testlerine tabi tutuluyor.

Sürüntü testi uygulanan kişinin ise test sonuçları iki gün sonra çıkmış oluyor. Doktorlar ise kişilere ‘her ihtimale karşı test sonucun çıkana kadar kendini karantinaya al’ uyarısında bulunuyorlar.

Ancak bu iki günlük durum için rapor yazan yok. Yani bu kişi gerçekten pozitif ise testini verdikten sonra çalışmasına rapor olmadığından mecburen geri dönüyor. Bu durum hem işletmeler hem de işçiler açısından işgücü ve ücret kaybına yol açıyor.

Bu durumu suiistimal edip kendine uzun tatiller oluşturan işçide var, ortada rapor olmadığı için işçisinin ücretini kesen işverende var!!

Covid-19 pozitif hastası işine dönemiyor!

Covid-19 testi pozitif çıkan bir çalışan iseniz, 14 günlük raporunuz düzenleniyor ve karantina süreciniz başlıyor. Karantina süreciniz bittikten sonra tekrardan test yaptırarak testinizin negatif çıktığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Bu durumda devlet hastaneleri herhangi bir şikayetiniz yok ise tekrardan size test yapmıyor. Yani pozitif çıkan hasta 14 günden sonra normal yaşantısına dönebiliyor.

Ancak bazı büyük ölçekli işletmeler, personellerini test yaptırmadan işbaşı yapmalarına izin vermiyor. Karantina sürecinden sonra tekrardan test yapmanız isteniyor, devlet hastanelerinde bunu yaptıramayan çalışanlar haliyle özel sağlık kuruluşlarına müracaat ediyor. Tabi bu durumda da özel sağlık kuruluşları bu test için 250 ile – 1000 TL arasında hastaya fatura çıkarıyorlar. İşine dönmek için bir çalışan Covid-19 sürecini atlattıktan sonra bir de bu süreci atlatmak zorunda kalıyor.

Her süreci ayrı dert!

Her sinekten yağ çıkarmaya çalışan simsarlar ortalarda!

Konu sağlık olunca herkes tedirgin…Kaynak: Mert Nayır / Gazete Vatan