Gündelikçi Çalıştıranlar Ayda 958 TL Teşvikten Nasıl Yararlanabilir? / Ahmet Kıvanç (15.01.2019)

Evde çocuk ve hasta bakıcısı, temizlikçi gibi gündelikçi çalıştıranlar 2019 yılında ne kadar prim ödeyecek? Hangi gündelikçiyi sigortalamak zorunlu? Sigortalamayanlar 2019’da ne kadar cezaya çarptırılacak? Gündelikçi çalıştıranlar istihdam teşvikinden nasıl yararlanabilir? On günden az çalıştırılan gündelikçiyi sigortalamak neden önemli? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, ev hizmetlerinde işçi çalıştıranların merak ettiği soruları yanıtladı.

Ev hizmetlerinde çalışanlar, sigorta yaptırma zorunluluğu bakımından ikiye ayrılıyor. Ayda on günden fazla çalıştırılanları sigortalamak zorunlu. On günden az çalışanlar için ise sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigorta yaptırmak gerekiyor.

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, mevcut çalışanlara ilave olarak yeni işe alınan işçiler için prim teşviki uygulanıyor. Gündelikçileri sigortalamak zorunda olanlar, gerekli koşulları sağladıkları takdirde bu teşvikten yararlanabiliyor.
Teşvik kapsamında, asgari ücret tutarındaki ücretler için ödenmesi gereken işçi ve işveren primleri, 12 ay boyunca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Son üç ayda on günden fazla çalışması olmayan işsiz 18 yaşından büyük kadın, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek sigortalılar ile engellilerin işe alınması durumunda teşvik süresi 18 ay olarak uygulanıyor. 
Dolayısıyla, gündelikçi çalıştıranların kadın ve genç istihdamı teşviklerinden yararlanarak işçi maliyetini aşağı çekme imkânı bulunuyor. Son 3 aydır on günden fazla sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan 18-25 yaş arasındaki erkekleri veya 18 yaşından büyük kadınları çalıştıranlar 18 ay süreyle işveren primi ödemekten kurtuluyor. 
Gündelikçi çalıştıranlar ayrıca asgari ücret tutarındaki kazançlar için gelir vergisi ve damga vergisi teşvikinden yararlanıyor.

YILLIK MALİYET 11 BİN 822 TL AZALIYOR

Asgari ücret üzerinden çalıştırılan bir gündelikçi için normalde işverenin cebinden 2019 yılında 3 bin 6 lira çıkıyor. Teşvikten yararlanılması durumunda ise işçi ve işveren primi ile gelir vergisi ve damga vergisi alınmadığı için maliyet aylık 985.22 lira azalıyor. İşverene sadece, 2020.90 TL net asgari ücreti ödemek kalıyor. Böylece, bir gündelikçi çalıştıran işverenin maliyeti teşvik ile yıllık 11 bin 822 lira azalıyor. İkinci yılda 6 ay daha teşvikten yararlanma hakkı bulunan işveren, bugünkü asgari ücret üzerinden en az 5 bin 911 lira daha avantaj sağlayacak. Asgari ücrette gelecek yıl yapılacak artışa bağlı olarak 6 aylık dönemde elde edilecek avantaj tutarı daha da artacak.

AYDA 10 GÜNDEN AZ GÜNDELİKÇİ ÇALIŞTIRANLARIN PRİMİ

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalıştırılan gündelikçi, hasta bakıcı, bahçıvan gibi işçiler için sigorta yaptırmak zorunlu. On günden az çalıştırılan gündelikçi ve diğer ev hizmetlerinde çalışanlar için ise sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı kısa vadeli sigorta primi ödemek gerekiyor. 2018 yılında prim tutarı günlük 1.35 TL iken, 2019 yılında  1.70 TL prim ödenecek.
Ayda on günden az süreyle gündelikçi çalıştıranların sigorta yaptırmamaları halinde herhangi bir cezai yaptırım uygulanmıyor. Ancak, bu sigorta, ileride bir anlaşmazlık durumunda veya iş kazası halinde işverene güvence sağlıyor. Ayda 10 günden az çalıştığı halde daha fazla çalıştığını iddia eden kişiler olabiliyor. Çalıştırdığı gün için prim ödemek, gündelikçi çalıştıranları nahoş durumlara düşmekten kurtarabiliyor.

 

TEŞVİK İLE ASGARİ ÜCRETLE GÜNDELİKÇİ ÇALIŞTIRANIN MALİYETİ NASIL İNİYOR?
(TL)        
Brüt asgari ücret 2558.40      
Gündelikçi çalıştıranın ödeyeceği tutar 3006.12      
Uygulanan toplam teşvik   985.22      
SGK primi işçi payı   358.18      
İşsizlik sigortası primi işçi payı     25.58      
Gelir vergisi   134.32      
Damga vergisi     19.42      
SGK primi işveren payı   396.55      
İşsizlik sigortası primi işveren payı     51.17      
Teşvik sonucu işverenin cebinden çıkan net tutar 2020.90    


Kaynak: Haber Türk